Panele

Audyt efektywności energetycznej

Kiedy warto wykonać audyt efektywności energetycznej?
Powodem modernizacji urządzeń i wyposażenia w firmie może być zwiększenie efektywności czy poprawa jakości produkcji. Dużo rzadziej mówi się o tym, ze modernizując i unowocześniając posiadany sprzęt można zmniejszyć ilość zużytej energii. Co więcej, przeprowadzając tego typu modernizację można dodatkowo uzyskać wartościowe białe certyfikaty.

Trudno jest samemu sprawdzić, czy modernizacja przynosi realne i zauważalne oszczędności energetyczne. Zbadać to można przeprowadzając audyt efektywności energetycznej. Nie jest on obowiązkowy, chyba że korzysta się z niektórych dotacji lub chce uzyskać białe certyfikaty. Jednak przeprowadzając dużą modernizację zakładu warto taki audyt wykonać, żeby sprawdzić czy nowsze wyposażenie oprócz wymogów operacyjnych pozwoli też zaoszczędzić na rachunkach za energię.

Audyt efektywności energetycznej wykonują wyspecjalizowane, niezależne firmy. Może on oceniać efektywność wykonanej inwestycji, ale audytorzy wydają też opinię do planowanych inwestycji. Ta druga opcja często jest niezbędna by pozyskać finansowanie: tańszy kredyt lub dotację. Zwykle jeśli finansowanie zostało udzielone na podstawie planowanych oszczędności, po zakończeniu projektu konieczne jest wykonanie ponownego audytu efektywności energetycznej, tym razem na wartościach rzeczywistych.

Previous article
Schody granitowe Strzegom
Next article
Środek do czyszczenia kostki brukowej
About the author