Kwas hialuronowy a toksyna botulinowa – różnice i co wybrać?
Toksyna botulinowa i kwas hialuronowy są dwoma najbardziej rozpoznawalnymi substancjami służącymi do poprawienia i odmłodzenia wyglądu. Jakie są między nimi różnice? Kiedy się je stosuje?
Pochodzenie
Jedną z najważniejszych różnic pomiędzy tymi dwoma substancjami jest ta dotycząca ich pochodzenia. Kwas hialuronowy występuje naturalnie w naszym organizmie. Pozwala na zachowanie sprężystości tkanki łącznej i to właśnie w niej się znajduje. Wraz z upływem czasu kwasu hialuronowego jest coraz mniej w naszej skórze, co objawia się pojawienie zmarszczek. Toksyna botulinowa, czyli popularny “botoks” to substancja wytwarzana przez bakterie. Jest nazywana również potocznie jadem kiełbasianym. Nie występuje zatem naturalnie w naszym organizmie.
Działanie
Różnica pomiędzy tymi dwoma substancjami objawia się również w ich działaniu.
Kwas hialuronowy pozwala na wypełnienie zmarszczek, zagłębień i bruzd skórnych. Najczęściej stosuje się go przy bruzdach nosowo-wargowych, zmarszczkach wokół ust, a także między brwiami. Może być również wykorzystywany do modelowania twarzy i ciała. Najlepsze efekty stosowania kwasu hialuronowego będziemy mogli uzyskać przy zmarszczkach utrwalonych, niewynikających z mimiki twarzy.
Czytaj więcej na temat toksyny botulinowej toksyny botulinowej
Toksyna botulinowa nie jest substancją wypełniającą, a wygładzającą. Co sprawia, że po jej zastosowaniu możemy spodziewać się zupełnie innych efektów. Botox bardzo dobrze sprawdzi się przy zmarszczkach mimicznych. Działanie toksyny polega na zahamowaniu przewodnictwa nerwowo-mięśniowego w ostrzykiwanej okolicy. W wyniku tego mięśnie odpowiedzialne za tworzenie zmarszczek mimicznych są blokowane. Z pomocą botoksu można niwelować zmarszczki w okolicy oczu, ust i czoła. Czasem jednak ostrzykiwanie z pomocą toksyny botulinowej może być niewystarczające i do uzyskania optymalnych efektów konieczne będzie zastosowanie terapii łączonej.
Kwas hialuronowy – Jak długo utrzymuje się efekt?
Efekt otrzymany z pomocą kwasu hialuronowego utrzymuje się od 6 do 12 miesięcy. Ostrzykiwanie twarzy toksyną botulinową daje nieco mniej trwałe efekty – od 3 do 6 miesięcy.
Przeciwskazania
Wykonanie zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego nie zaleca się osobom:
- w okresie ciąży, karmienia piersią,
- z chorobami immunologicznymi,
- ze stanami zapalnymi skóry,
- z nadwrażliwością na kwas hialuronowy,
- ze skłonnością do blizn przerostowych.
Wykonanie zabiegu z użyciem botoxu nie jest zalecane osobom:
- zaburzeniami układu sercowego, naczyniowego i nerwowego,
- przyjmującym leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz te, które rozrzedzają krew np. kwas acetylosalicylowy,
- w okresie ciąży, karmienia piersią, miesiączki,
- uczulonym na albuminę ludzką,
- z chorobami płytki nerwowo-mięniowej,
- problemami autoimmunologicznymi,
- z chorobami ALS lub Alzheimera.