Toksyna botulinowa

Toksyna botulinowa nie taka straszna – do czego się ją wykorzystuje i jakie efekty można osiągnąć?

Złowrogo brzmiący termin toksyna botulinowa wbrew pozorom jest w stanie przyczynić się do poprawienia naszego wyglądu. Jest to substancja dobrze znana w medycynie estetycznej i ciesząca się sporym uznaniem wśród kobiet. Toksyna botulinowa jest bakteryjną egzotoksyną, która po wniknięciu w mięśnie hamuje proces ich kurczenia się, co w praktyce wiąże się z ograniczeniem nadmiernej mimiki twarzy, czyli z wygładzaniem nieestetycznie wyglądających zmarszczek. Jak zatem działa  i w jakim celu warto wykorzystać jej możliwości?

toksyna botulinowa

Toksyczne piękno?

Toksyna botulinowa to nic innego jak jad kiełbasiany, czyli najbardziej toksyczna substancja, po zatruciu się którą może dojść nawet do zgonu. Jak zatem to możliwe, że stoi ona na straży piękna? Otóż w medycynie estetycznej wykorzystywane są bardzo niskie dawki tej toksyny. Nie stanowią one zagrożenia dla życia ani też nie powodują żadnych skutków ubocznych. Jest wręcz przeciwnie.

Botoks w walce ze zmarszczkami

Toksyna świetnie sprawdza się w przypadku botoksu, czyli do walki ze znienawidzonymi przez kobiety zmarszczkami. Co więcej, substancją tą leczy się zeza, nadmierną potliwość, zespół suchego oka, zaburzenia ruchu gałek ocznych, oczopląsu. Leczy się także zaburzenia połykania, porażenia mózgowego czy dystonię macicy. Botoks stosuje się w leczeniu bólów głowy zarówno migrenowych, jak i napięciowych oraz chronicznych. Substancja ta świetnie sprawdza się także w przypadku bólów mięśniowych szyi, karku i pleców oraz redukuje blizny pooperacyjne i napięcia mięśni piersiowych. Po wstrzyknięciu odpowiedniej dawki jadu kiełbasianego w mięśnie, dochodzi do ich osłabienia i porażenia, ale jest to całkowicie odwracalny proces. Efekty utrzymują się przez około trzy miesiące.

Przeciwwskazania do stosowania toksyny botulinowej

Chociaż zabiegi z toksyny botulinowej są bezpieczne, to jest kilka przeciwwskazań do ich przeprowadzenia: ciąża i karmienie piersią, stany zapalne skóry, zespół Lamberta-Eatona, choroba Erba-Goldflama i nadwrażliwość na jad kiełbasiany.

Sprawdź również: Kwas czy toksyna?

 

Jakie ma toksyna botulinowa opinie wśród kobiet?

Kobiety bardzo cenią sobie zabiegi ostrzykiwania skóry toksyną botulinową ze względu na możliwość wygładzenia skóry i zapobiegnięcia powstawaniu zmarszczek. Jest to niezwykle skuteczny sposób na zahamowanie procesów starzenia się skóry i to bez konieczności sięgania po skalpel, czyli z ominięciem inwazyjnej interwencji chirurgicznej. Botoksem można poprawić sobie lwie zmarszczki, poprzeczne zmarszczki czoła, kurze łapki wokół oczu, zmarszczki na brodzie/szyi/nosie/wokół ust. Toksyna botulinowa idealnie sprawdza się do przywrócenia skórze młodego i co najważniejsze naturalnego wyglądu.

Toksyna botulinowa cena, czyli ile kosztuje nowoczesny botoks?

Ceny zabiegów z wykorzystaniem toksyny botulinowej uzależnione są od rodzaju i ilości zużytego preparatu. Zaczynają się one już od 400 złotych za jedną wybraną okolice.